Baumit, “Baumit ile Olasılıklar” Kitabı ile Geleceği Yeniden Düşünüyor

Güçlü inovasyon kültürü, köklü tecrübesi, ekolojik duyarlılığı ve vizyoner bakış açısıyla dünya için sürdürülebilir değer yaratmayı hedefleyen Baumit, inşaat sektörünün tüm aktörleriyle çözüm ortaklığı kurarken, mimari yapıların geleceğine projeksiyon tutmayı sürdürüyor. Sürdürülebilir bir gelecek adına ürünleriyle yaşam alanlarına çağdaş çözümler geliştiren şirket, konforlu, enerji verimli ve estetik yapılar inşa etmenin formüllerini “Baumit ile Olasılıklar” kitabında buluşturdu. Mimar ve grafik tasarımcı Dilara Sezgin’in tasarladığı kitap, bilimsel koşullar ve Baumit malzemeleriyle bulunduğu bağlamla etkileşimde olan mimari yapılarına dair kesitler sunuyor. Kitabın lansmanı, 13 Eylül’de BoHo Bosphorus’ta mimarların katılımıyla gerçekleşti. Kitaba, Baumit Türkiye web sitesi’nden veya Baumit tarafından paylaşılan QR kod taranarak ulaşılabiliyor. 

 

Sürdürülebilir bir gelecek adına, sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılar inşa etmeleri için iş ortaklarına güç veren ve bu vizyon ile inovatif ürünler geliştiren Baumit, değişen ekonomi ve iklim koşullarının mimari yapılarda yarattığı dönüşümü Baumit ile Olasılıklar kitabında buluşturdu. Kitabın tanıtım toplantısı 13 Eylül tarihinde mimarların katılımı ile BoHo Bosphorus’ta gerçekleşti. Mimar Nevzat Sayın ve Mimar Dilara Sezgin, kitapta Nevzat Sayın’ın “Ten ve Tin” başlıklı metniyle aynı isimde bir konuşma yaptı. Bu konuşmada, bir markanın yerel ve global ölçekte sağladığı imkânların dönüştüğü mimari karşılıklar ve bu imkânların bir yayına evrilme süreci üzerinde duruldu. Baumit Türkiye Pazarlama Müdürü Selin Tümer Ataoğlu, “Dönüşen iklimsel ve ekonomik koşullar ile bu koşullara yapısal anlamda verilebilecek ve verilmiş doğru karşılıklar, Baumit ile Olasılıklar’ı bir kitap olarak somutlaştırdı. Bu yayın ile birlikte yapı stoğunun, aslen, en önemli ve belirleyici paydaşı olan mimarlara, cephe uzmanı bir marka ile yapabileceklerinin kapasitesini anlatabilmek istedik” dedi. “Baumit ile Olasılıklar”ın tasarımcısı olan Mimar Dilara Sezgin, bu yayın aracılığıyla doğaya ve ekonomik koşullara duyarlı malzeme seçimlerine odaklanan yenilikçi mimari yapıların, Baumit aracılığıyla sağladıkları heyecan verici çözümleri bir araya getirmeyi hedeflediğini ifade etti.

 

“Mimari yapılardaki dönüşümü tüm yönleriyle ele alıyoruz”

Baumit olarak güçlü inovasyon kültürü, köklü tecrübesi, ekolojik duyarlılığı ve vizyoner bakış açısıyla sadece inşaat sektörü için değil, dünya için de sürdürülebilir değer yarattıklarını kaydeden Selin Tümer Ataoğlu, “Baumit ile Olasılıklar kitabında, yaşam alanlarını sağlıklı, konforlu ve enerji verimli hale getirmeyi misyon edinmiş bir marka olarak, yapıların dönüşümüne sağladığımız katma değeri, mimarların diliyle anlatarak geleceğin mimari yapılarına ışık tutmaya çalıştık. Kitabımızda yüz yılı aşan köklü deneyimimizle mimari yapılardaki dönüşümü tüm yönleriyle ele almaya çalıştık. Çok sayıda mimari yapının hikâyesine yer verdiğimiz kitabımızda; yapıları sağlıklı ve konforlu yaşam, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik kavramlarının şekillendirdiği yeni dünya düzeninin penceresinden anlatıyor, renklerin DNA’sını irdeliyor, cephelere özgün karakterini kazandıran dokuların dünyasını keşfe çıkıyor ve yapılara farklı kimlikler kazandıran tüm unsurları bütünlüklü olarak ele alıyoruz” diye belirtti. 

 

Baumit, geleceğe yönelik fikirleri ile yol haritası sunmayı hedefliyor

Baumit’in Avusturya’da bulunan Yapı malzemelerinin test edildiği Avrupa’nın en büyük karşılaştırmalı Ar-Ge merkezi Viva Park’taki araştırmalarından faydalanarak hazırladıkları kitapla bilimsel dayanakları insan ve çevre merkezli bir bakış açısıyla ele alarak yeni mimari yaklaşımlara yol haritası sunmaya çalıştıklarını ifade eden Selin Tümer Ataoğlu, “Baumit ile Olasılıklar Kitabı iklimsel ve ekonomik koşullara bağlı olarak yapılarda yaşanan dönüşümün fotoğrafını çekmeyi hedefliyor. Şehirlerin silüetini tamamlayan, konforlu ve özgün yapılar inşa etmenin yöntemlerini mimarların dilinden anlatıyor. Yapı malzemelerinin bir araya gelerek mimari yapılara farklı kimlikler kazandırabileceğini örnekleriyle sunuyor. Nitelikli yapı tasarımı, uygulaması ve malzeme seçiminin önemini örnekleriyle somutlaştırıyor. Mimari yapıların dış dünyayla olan ilk ve son teması konumunda bulunan sıvanın, geçmişten bugüne ulaşan dönüşümüne projeksiyon tutarak geleceğin mimari yapılarına rehberlik ediyor” dedi.

 

Baumit, sürdürülebilir bir gelecek adına, sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılar vadediyor

Lansmanda ince yapı elemanı olarak tanımlanan sıvanın yüzyıllardır birçok yapının karakteristiğini tanımladığını belirten “Baumit ile Olasılıklar” kitabının tasarımcısı Mimar Dilara Sezgin, “Tek başına sıva bir mimari yapıyı düz ve pürüzsüz hale getirerek güzelleştirebilir. Ancak sıvanın işlevsel özellikleri haneler ve nefes aldığımız gezegen için son yıllarda yadsınamaz önem taşıyor. Bir pakette toz halinde alınan ve çeşitli malzemelerle bileşerek işlevsel hale gelen Baumit ürünleri, konforlu, enerji verimli ve güzel yapılar vadediyor. Baumit, kaynakların sürdürülebilirliğini, enerjinin birim maliyetinin tüketiciye bedelini, nefes alıp vermemizin kalitesini dert edinmiş bir şirket. Tüm çalışmalarına da bu doğrultuda yön veren ve geliştirdiği inovasyonlarla kalıcı çözümler sunan marka, “Baumit ile Olasılıklar” kitabıyla da dönüşen ekonomik ve iklimsel koşulların yapılarda yarattıkları değişimleri açık bir şekilde aktarıyor” şeklinde konuştu. 

 

Kitapta yer alan projeler video serisine dönüşüyor

Baumit Türkiye’nin ilk kez bu lansmanda duyurduğu “Baumit ile Olasılıklar | Great Stories Behind Great Buildings” isimli video serisinin ilki de etkinlikte ekranlara yansıtıldı. Baumit sistemleri ile hayata geçen özgün mimari yapıların hikâyelerini, yapıları birlikte gezerek mimarlarının ağzından, onların deneyim ve yorumlarıyla aktaran bu video serisi, kullanılan malzemelerin yapılar üzerinde yarattığı etkileri de gözler önüne seriyor. Lansmanda gösterilen bu video serisinin ilkinde Mimar Nevzat Sayın, İzmir’de hayata geçirdiği Balçova Cemevi’nin hikâyesini kendisi anlatıyor. Kitapta yer verilen projelerin hikayelerinin, mimarlarının anlatımıyla video haline getirilmesi planlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x