LBMA, 2024 İçin Altın Fiyat Tahminlerini Açıkladı!

Altın, 2023’te rekor bir yıllık fiyata ulaştı. Bununla birlikte, yıla nispeten yavaş bir başlangıç yaptı. Buna rağmen, Londra Külçe Piyasası Birliği’nin son anketine göre, analistler değerli metalin bu yıl başka bir rekora ulaşma potansiyelini görüyor.

LBMA raporuna göre 2024’te altın 2 bin doların üzerinde kalacak

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, geçtiğimiz yıl rekor seviyelere ulaştı. Bununla birlikte yüksek faizlerin de etkisiyle yeni yıl sakin bir giriş yaptı. Diğer tarafta jeopolitik riskler destekleyici olmaya devam ediyor. Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) üyesi analistler altın piyasasının bu yıl, geçen yıl elde edilen 1.940,54 dolara kıyasla %6,1’lik bir artışla 2.059 dolar ortalama fiyattan işlem göreceğini tahmin ediyor. LBMA raporunda, “Analistlerin tahminlerini Ocak 2024’ün ilk 11 gününde ortalama 2.040,18 dolar olan gerçek fiyatlarla karşılaştırdığımızda, analistlerin bu yıl altın için kaçak fiyatlar beklemedikleri sonucuna varabiliriz” diyor.

Anket, analistlerin bu yıl altın fiyatlarını belirleyecek ana etkenler konusunda nispeten bölündüğünü gösteriyor. Sonuçlara göre, analistlerin %25’i ABD para politikasının en önemli faktör olmasını bekliyor. Diğer bir %22’lik bir kesim ya merkez bankası talebinin ya da jeopolitik risklerin fiyatları yönlendirmesini bekliyor.

En boğa analist altın için 2.400 dolar tahmin ediyor

Tekdüze ortalama tahminlerin ötesine bakıldığında, analistler arasında sağlam bir yükseliş hissi var. Rapor, ankete katılan tüm analistlerin altın fiyatlarının bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını beklediğini belirtiyor. En boğa eğilimli analist Capitalight Research’ün araştırma müdürü Chantelle Schieven oldu. Schieven, altının 2.400 dolara kadar yükseleceğini öngörüyor. Ayrıca, yıl ortalamasının 2.170 dolar civarında olacağını tahmin ediyor. Bu tahmini için analist, şu açıklamayı yapıyor:

Başta Fed olmak üzere merkez bankalarının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını düşürmeye başlaması bekleniyor. Beklentimiz 2024 yılı boyunca faiz oranlarının düşeceği ve ABD dolarının 2024 yılı boyunca değer kaybetmeye devam edeceği yönünde. Merkez bankalarının altına olan talebi 2022-23 yıllarında rekor düzeydeydi. Altının uluslararası para sisteminden aşamalı olarak çıkarıldığı günler (1990-2008) geride kaldı! Batı’nın mali yaptırımlarından duyulan korkunun da yardımıyla dolarsızlaşma, merkez bankalarını asıl rezerv olan altına geri döndürüyor. Altın, önümüzdeki birkaç yıl içinde herhangi bir sayıda krizin etkisiyle her an tam anlamıyla yükselebilir.

En ayı analist geniş bir aralıkta işlem göreceğini öngörüyor

Bu arada, en kötümser analist HSBC’nin değerli metaller baş analisti James Steele. Steele, altının 1.825 dolar ile 2.200 dolar arasında işlem göreceğini tahmin ediyor. Ayrıca, ortalama fiyatların yılı 1.947 dolar civarında tamamlamasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x